اطمینان خاطر سالمند از برنامه غذایی و دارویی

اطمینان سالمندان برنامه غذایی دارویی مراقبت

راهنما 09129474073

یکی از مهم ترین نکات در نگهداری سالمندان مصرف به موقع دارو می باشد. بسیاری از مواقع دیده ایم به دلیل عدم استفاده به موقع دارو ها خطرات شدیدی به وجود آمده است . برای اینکه شما بتوانید امنیت و اطمینان خاطر در جهت دارو ها و برنامه غذایی بیمار یا حتی سالمندتان را حفظ کنید بهتر است از دو روش استفاده کنید .

اولین روش این است که شما یک پکیج بسته بندی و زمان بندی دارو را از فروشگاه تجهیزات پزشکی آی طب تهیه کنید . این محصول به شما کمک می کند در هر تایم از شبانه روز که دارووی برای مصرف دارید آن را داخل همان قسمت که برای زمان شما تعبیه شده قرار دهید . در هر بار استفاده دیگر نیازی نیست تک تک دارو ها را پیدا کنید و استفاده کنید . زیرا بدون بروز خطا این اتفاق در این بسته بندی می افتد .

 

اما دومین روش که سپردن تمامی کارها به یک پرستار برای مراقبت ۲۴ ساعته شبانه روزی و نگهداری از سالمند و یا حتی بیمار شما می باشد . شما میتوانید از شخصی متخصص جهت نگهداری و رسیدگی به امور سالمندتان کمک بگیرید . تمامی دارو ها و حتی برنامه غذایی به موقع باعث حفظ هر چه بیشتر سلامتی و ماندگاری آنان خواهد شد .

تهیه غذا طبق توصیه پزشک در زمان مناسب و همچنین سنجش فشار خون و قند خون در زمان های گفته شده میتواند از وظایف تیم پرستاری و فردی که در منزل شما به صورت شبانه روزی مراقبت انجام می دهد باشد . این نکته فراموش نشود که مجوز شرکت های ارائه دهنده خدمات مراقبت در منزل یا از سازمان بهزیستی و یا از وزارت بهداشت و درمان باشد و در غیر این صورت به هیچ کس برای حضور در منزلتان اطمینان نکنید .

 

تمامی پرسنل فعال در مجموعه ما تحت آموزش های صحیح و بلند مدت تجربه کافی را پیدا نموده و با عهده دار بودن تمامی مسئولیت امور محافظ سالمندان و بیماران خواهند بود . بعضی خانواده ها که با آگهی کردن بر روزنامه به دنبال افراد برای مراقبت تمام وقت و یا حتی پاره وقت از بیمار یا سالمندشان هستند بعد از مدتی با خطرات و احتمال اتفاقات ناگوار روبرو می شوند چرا که افراد معمولی نتنها صلاحیت این امور را ندارند بلکه ممکن است خدای نکرده دزد و یا عدم آشنایی با امور پرستاری و پزشکی باشند .

 

برنامه غذایی و دارویی سالمند

سالمندان برای برنامه غذایی خود باید مشاوره ای از یک متخصص تغذیه بگیرند که معمولا متخصص تغذیه تیم ما با داشتن آگاهی از ارزیابی سایر پزشکان و در جریان قرار گرفتن مشکلات سالمند پیشنهاداتی ارائه می کنند . از آن رو ما در این مطلب فهرستی از منابع طبیعی مغذی و علائم نداشتن آنها در بدن و یا کمبودشان را برایتان جمع آوری کردیم که به اختصار شرح می دهیم .

 

روی و خواص آن

بهبود بیماری ها و یا انعقاد خون و همچنین افزایش عملکرد ایمنی بدن به میزان متعادل روی در بدن بستگی دارد . همچنین در صورت کمبود این ماده در بدن اتفاق بیافتد مشکلاتی از قبیل انواع بیماری های قلبی ،‌ بروز دیابت و کمبود انسولین و یا بیشتر شدن التهابات سرطان می شود . توجه به عدم کاهش مقدار روی موجود در بدن افراد سالمند و بالای 60 سال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

ریزش مو و اختلال در روند بهبود زخم و انعقاد خون از نشانه های مهم کاهش مقدار روی در بدن است ، امکان بروز انواع عفونت و یا اسهال و سایر موارد این چنینی می باشد . مصرف روزانه یازده میلی گرم روی برای آقایان و همچنین هشت میلیگرم برای بانوان مخصوصا در سنین بالا توصیه می شود . مواد حاوی روی شامل :

 • گوشت
 • انواع غذاهای دریایی
 • غلات
 • گیاهان پروتئنی مانند لوبیا

دقت کنید مصرف بیش از اندازه روی نیز می تواند با بعضی دارو ها واکنش نشان دهد و صدماتی به بدن وارد نماید ، در صورتی که با استفاده از موارد بالا مشکل دارید و از طرف پزشکتان منع شده است بهتر است که از قرص روی استفاده کنید که در هر صورت به توصیه پزشک متخصص در حوزه تغذیه و یا بیماری خود نیازمند هستید .

 

آهن و خواص آن

گلبول های قرمز توسط آهن در بدن بوجود می آیند و حامل اکسیژن در سراسر بافت ها می باشند . بروز عارضه کم خونی در افرادی که از مواد غذایی با مقدار آهن کم استفاده میکنند بسیار مشهود است . چیزی که شما  می توانید از آن کمبود آهن در بدن خود یا سالمندتان را تشخیص دهید خستگی های بیش از اندازه ، کم شدن واکنش های ایمنی بدن ، ضعیف شدن ناخن ها ، نفس تنگی یا کم آوردن در نفس کشیدن و کام شدن اشتهای خوردن و حتی کم شدن جون و خون بدن است . مواد حاوی آهن شامل :

 • گوشت قرمز
 • طیور و انواع ماهی ها
 • اسفناج
 • مغز میوه
 • تخمه
 • زردالوی خشکیده
 • دانه های سویا
 

جذب بیشتر آهن در بدن بسیار مهم تر از استفاده مواد غنی از آهن می باشد . ما باید بستر را در فعل و انفعالات شیمیایی بدن جوری تنظیم کنیم که آمادگی کامل در جهت جذب آهن را داشته باشد . برای مثال در این حوزه بدن از آهن مواد غذایی حیوانی بیشتر استفاده می کند تا مواد غذایی گیاهی ، همچنین مواذ غذایی حاوی ویتامین ث c بسیار در جذب آهن کمک می کنند . برای مثال :

 • فلفل دلمه ای
 • پرتقال
 • آب پرتقال
 • گریپ فروت
 • کیوی
 

ویتامین D دی

یکی از افزایش دهنده های جذب روی ، کلسیوم ، آهن ، منیزیوم و فسفر در بدن همین ویتامین D دی می باشد که . مصرف کردن متعادل این ویتامین در جهت جذب مواد گفته شده و همچنین استحکام استخوان ها و جلوگیری از پوسیدگی استخوان و حتی ساخته شدن و تحلیل نرفتن عضلات نقش بسازایی دارد . درصورت عدم وجود این ویتامین یا کمبود آن احتمال پوکی و شکستگی استخوان در شما افزایش می یابد .

بهره مند نشدن از ویتامین D دی علاوه بر احتمال بروز پوکی استخوان و شکستگی ممکن است باعث کمبود کلسیم نیز شود . همچنین علاوه بر مواد غذایی ذیل که در ذیل شرح می دهم شما می توانید منبع غنی از این ویتامین را با قرار گرفتن بر زیر آفتاب از طریق پوستتان جذب کنید . این ویتامین از بروز سرطان سینه ، تخمدان و کولون پیشگیری می نماید . قرار گرفتن در معروض نور خورشید به صورت روزانه در حد یک ربع نیاز بدن را تامین می نماید . مواد غنی غذایی از ویتامین D دی عبارتند از :

 • روغن ماهی
 • زرده تخم مرغ
 • سبزیجات حاوی برگ سبز رنگ
 

افراد مسن بهتر است به جای استفاده زیاد از نور خورشید در جهت جذب ویتامین D دی از مواد بالا استفاده کنند چرا که در سالمندی جذب این ویتامین از طریق پوست کم می شود . البته به صورت هفتگی ۳ یا ۴ بار که هر بار یک ربع زیر نور آفتاب قرار گیرند مشکلی ایجاد نمی کند و جذب خوبی را فراهم می آورد . توصیه های پزشکتان را نیز بشنوید .

 

شما می توانید با تماس تلفنی به مرکز ما از انواع خدمات مراقبت دارویی و غذایی در منزل برخوردار شوید و یا هرگونه لوازم و تجهیزات طبی و پزشکی مورد نیاز در منزل را می خواهید به ما سفارش کنید تا به سرعت در ایران پهناورمان برایتان ارسال کنیم . پرستار و مراقبت از سالمند شما نیاز به افراد دلسوز و متخصص دارد که عاشقانه فعالیت کنند .

در صورت داشتن برنامه غذایی صحیح و منظم نیازی به مصرف قرص مکمل غذایی و ویتامین نداریم !