۵ روش تشخیص بیماری دیابت و خصوصیات قندخون

راهنما 09339100544

 

تشخیص بیماری دیابت با تشنگی های زیاد و بیش از اندازه که عجیب است و یا ادرار مکرر و همچنین لاغری بدون هیچ دلیل می تواند خود را نشان دهد . اما برای مطمئن شدن باید با دستگاه تست قند خون با کیفیت به سنجش مداوم به پنج روش مختلف بپردازید که بهتر است زیر نظر پزشک نیز باشید . این پنج روش در ساعات و زمان ها و مواد غذایی مختلف و حتی ناشتا می باشد که مفصل برایتان توضیح دادیم .

پنج آزمایش خون برای تشخیص انواع بیماری قندخون و حتی پیش دیابت را برایتان معرفی می کنم . برای انجام این روش ها اولین وسیله ای که نیاز دارید یک وسیله تست قندخون خانگی است که به صورت دیجیتال و اتوماتیک بتواند به سادگی و بدون درد به شما نتیجه را اعلام نماید . نتایج دقیق قند خون نیاز به دستگاه با اصالت و دقیق دارد که از برند معتبر و گارانتی واقعی بهره ببرد . می توانید از ما یا پزشکتان در این باره مشورت بگیرید .

 

5 روش تشخیص بیماری دیابت :

 1. تست قند ناشتا یا اف پی جی FGP
 2. تست میزان گنجایش و تحمل گلوکز خوراکی یا همان او جی جی تی OGTT
 3. آزمایش هموگلوبین ای وان سی A1C
 4. تست قند خون قبل و پس از خوردن غذا با دستگاه و ابزار مناسب آزمایش قندخون اومرون
 5. گلوکز پلاسمای خون به صورت اتفاقی و رندوم
 

برای تشخیص و دریافت نتایج درست آزمایشات باید مداوما تکرار گردد و در بازه چند روزه بتوانید تشخیص صحیحی بدهید . حتی شده دو هفته به این آزمایشات ادامه دهید . مگر اینکه به وضوح مشخص باشد که خون گلیکوزمی با مقدار بالا یعنی هیپرگلیسمی وجود دارد و اگر به این صورت باشد دیابت تشخیص داده می شود و شما در هر دوره به یک آزمایش اختصاصی A1C نیازمند آن هستید تا بتوانیم قند را کنترل نمود ، در اینجا یک راهنمایی جانبی می پردازید و اینکه برای تجهیزاتی مانند دستگاه بخور و یا سیستم فشارخون نیز میتوانید از راهنمایی های این سایت سود ببرید .

 1. تست قند ناشتا یا اف تی پی جی FPG همان آزمون گلوکوز پلاسماست که به صورت ناشتا باید بدهید یعنی صبح که از خواب بیدار شدید بدون میل کردن هیچ چیز به این آزمایش بپردازید که با یک دستگاه فشار سنج دیجیتال و رول آزمایش قند خون به همراه لانست مخصوص می توانید این آزمایش را داشته باشید . این روش برای تشخیص دیابت در کودکان ، مردان و زنان غیر باردار استفاده می شود .  دقت کنید حداقل 8 ساعت هیچ چیزی نخورده باشید حتی آب . در این روش اگر سطح گلوکز یا قند خونتان به صورت ناشتا بالاتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر برود باید مجدد این کار را در حالت ناشتا در آینده انجام دهید و بازهم اگر بالاتر از این عدد بود شما مشکوک به داشتن دیابت هستید . حتی میزان بالا تر از 100 نیز در حالت ناشتا احتمال وجود دیابت را دارد .
 2. تست میزان گنجایش و تحمل گلوکز خوراکی یا همان او جی جی تی OGTT نوعی آزمایش است که دیابت زمان هایی که مشکوک به نظر می رسد و هنوز مطمئن نشدیم می توانیم تستش کنیم . اما نتیجه درست همان آزمون قبلیست که توضیح دادیم . برای این آزمایش شما نیاز به مقداری شیرینی دارید که به صورت نوشیدنی باشد که حدود 75 گرم قند در آن باشد . این مقدار را میل می کنید و از زمانی که میل کردید دو ساعت زمان میگیرید و پس از آن تست قند خون میگیرید و اگر عدد حدود 140 میلی گرم در دسیلیتر است شما صحیح و سالمید اما اگر 200 یا بالاتر بود یعنی دچار دیابت هستید . البته بعضی پزشکان این حالت را خود دیابت نمیدانند و به آن پیش دیابت گویند . مخصوصا اگر بین 140 تا 199 باشد .
 3. آزمایش هموگلوبین یا ای وان سی A1C در باره میزان گلوکز مرتبط با هموگلوبین می باشد که وظیفه انتقال اکسیژن و پروتئین را بر عهده دارد و تمام این ها در گلبول های قرمز وجود دارند که رنگ خون می باشند . تست a1C برای اولین مرحله کار بررسی و نظارت سطح گلوکز را انجام میدهد و بیشتر برای تشخیص پیش دیابت و یا دیابت نوع 2 استفاده می شود . درواقع آزمایش A1C مقدار گلیسمی خون را حدودا در مدت زمان دو ماه تا 3 ماه قبل است که به صورت یکدفعه ای امکان سنجش این آزمایش نمی باشد .
 4. تست قند خون در قبل و بعد از غذا با فاصله نیم ساعته بسیار کمک کننده به تشخیص صحیح است اما به شرطی که بتوانید هر بار مقدار و نوع غذا به همراه ساعت سنجش و نتیجه آن را یادداشت کنید که در قرار های ملاقاتتان با پزشک بتوانید به راحتی این نتایج را ارائه کنید . البته دستگاه های تست قندخون دیجیتالی پیشرفته این امکان را به شما می دهند که هر بار سنجش را با تاریخ و ساعت دقیق در آنها ذخیره سازید .
 5. گلوکز پلاسمای خون به صورت تصادفی و رندوم که این همان آزمایش اول است فقط تفاوتی که دارد نیاز نیست در زمان ناشتا تست کنید . بهتر است در هر زمانی از روز که حوصله داشتید به اندازه گیری قند خون خود بپردازید . حتی به زمان وعده غذاییتان هم توجه نکنید و کاملا تصادفی این سنجش را رقم بزنید .
  • ممکن است نتایجی حاصل گردد که دارای ارزش بالایی باشد . دیابتی به نوع کلاسیک وجود دارد که علائم آن مواردی مثل تشنگی بیش از حد ، یا ادرار مکرر و حتی کاهش وزن بی دلیل می باشد . المان هایی که در این آزمایش برای ما کمک رسانی دارند این است که ممکن است نتیجه حاصله از آزمایش بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد . اگر چه به نظر پزشکان متخصص در صورتی که پلاسما گلیسمی به صورت اتفاقی در محدود 140 تا 199 باشد شما باید با آزمایش اول یعنی گلوکوز پلاسمای ناشتا مورد بررسی مجدد قرار بگیرید .