چه اشخاصی در معرض مبتلا شدن به دیابت هستند ؟

راهنما 09339100544

عوامل خطرساز برای بروز دیابت در هر نوع متفاوت دیابت مختلف است . یعنی در نوع اول دیابت و همچنین توع دوم دیابت و حتی دیابت حاملگی عوامل متفاوتی هستند که می تواند در این مهم دخیل بشوند . مثلا در بیماری نوع یک می تواند در صورتی که یکی از اعضای خانواده مانند مادر یا پدر و یا حتی برادر و خواهر دارای دیابت باشند ، سایر افراد خانواده نیز دچار این بیماری ممکن است بشوند . افزایش وزن نیز این اتفاق را میسر میسازد.

 

تهدیدات مبتلا شدن به دیابت نوع 1

در مطلب گذشته در مورد دلایل ایجاد این بیماری مفصل صحبت کردیم اما اگر این بیماری را نداریم باید مراقبت کنیم و از سلامتیمان محافظت نماییم و درباره نوع 1 دیابت اگر سابقه خانوادگی دیابت دارید و یا فاکتور های محیطی مانند بهداشت در محله یا کشورتان صحیح نیست و رعایت نمی شوند باید بدانید که در معرض مبتلا شدن به دیابت نوع یک هستید .

  • خانواده و سابقه دیابت

  • شرایط محیطی و بهداشت

آنتی بادی ها در سیستم ایمنی و محافظت بدن باید فعال باشند و حتی در بعضی مواقع اعضای خانواده که احتمالا بیماری قندخون دارند از نوع اول ، وجود آنتی بادی را با مراجعه به پزشک در بدنشان آزمایش کنند . یعنی کل اعضای خانواده نیاز به این نوع آزمایش دارند ، حتی افراد سالم و اگر شما متوجه بشوید آنتی بادی ها به صورت خودکار در خونتان وجود دارد حتما ممکن است در طول زمان بیماری نوع یک را بگیرید البته در همه افرادی که این نوع آنتی بادی ها یعنی اتوماتیکش را دارند اینگونه نیستند و استثنا نیز وجود دارد .

عوامل تغذیه نیز مهم است . یعنی شما حتما دقت کنید که اگر مصرف ویتامین دی و تامین آن در بدنتان کم باشد و حتی مصرف شیر دامداری مخصوص گاو را در لیست تغذیه روزانه خود نگذارید و اگر جنین مادر تا قبل از چهار ماهگی غلات خوبی مصرف نکند تمام اینها می تواند زمینه ساز بوجود آمدن نوع یک بیماری قند خون باشند .

البته به دلیل نبود مستندات برای اثبات این نظریه ها در جهان پس برای همه اینگونه نخواهد شد . در بعضی کشور ها مانند فنلاند و سوئد این بیماری شایع است ، بمنطور آگاهی از قیمتها و موجودی لوازم بهداشت فردی ، مراقبت سالمندان ، عصای شیک ایرانی و خارجی میتوانید بسادگی در بالای سایت جستجو کنید و یا تماس بگیرید .

 

خطرات و تهدیدات مبتلا شدن به دیابت نوع 2

پژوهشگران و محققان در مورد این موضوع بسیار تحقیق کردند اما متوجه نشدند که چرا بعضی اشخاص چه باردار و چه غیر باردار به این بیماری مبتلا می شوند اما بعضی های دیگر نمیشوند . اما ما می دانیم که بعضی عوامل هستند که احتمال بروز بیماری دیابت نوع 2 را بیشتر می کنند که در این مطلب به شرح آنها می پردازیم :

اگر وزن بدن شخصی زیاد شود و بافت چربی او شکل بگیرد باعث می شود سلول های زیادی به انسولین تبدیل گردند و کسانی که در این شرایط فعالیت بدنی کمی دارند خطرات بیشتری انها را تهدید می نماید . فعالیت بدنی مثلا در ساعات کاری در محل کارتان و یا ورزش کردن پس از تایم کاری بسیار به شما کمک می کند تا وزنتان را کنترل کنید و در نهایت باعث سلامتی بیشتر می شود .

در صورتی که مراقبت ها و سنجش های مرتب نکنیم ممکن است این نوع دیابت در هر سنی ایجاد شود مخصوصا در زیاده روی مصرف شیرینی و شکر اما اگر مداوم ورزش کنیم و تغذیه مناسب داشته باشیم و اگر فردی از خانواده ما دچار این مشکل است همه اعضا به پزشک مراجعه کنیم و تحت نظر او باشیم بهتر است .

 

در آمار جهانی سازمان بهداشت آمده که در سنین بالا بیشتر در معرض این بیماری هستند و باید مراقبت های لازم را داشته باشند . همچنین کشور هایی مانند اسپانیا و یا نژاد هایی مثل سیاه پوستان و سرخپوستان بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری قندخون از نوع دوم هستند . پس با خیال آسوده مطلب بعدی برای پیشگیری از دیابت چه کنیم را مطالعه کنید .