استاندارد های نصب تجهیزات توالت سرویس بهداشتی معلولین

مناسب سازی سرویس بهداشتی معلولین

راهنما 09100049363

برای مناسب سازی مکان های عمومی ، پارک ، ساختمان های اداری ، فرودگاه ، قطار و هتل برای معلولین شرایط سرویس بهداشتی مناسب باید دارای تجهیزات کامل و دارای استاندارد های نصب دستگیره و توالت و فضا و تجهیزات دیگر برای معلولین باشد که این استاندارد ها به شرح زیر است  .

 فضای سرویس بهداشتی باید به اندازه ای باشد تا ویلچر به راحتی جابه جا شود ، فضای کافی برای باز بسته شدن درب داشته باشد که این اندازه حدود 80 تا 110 است . همچنین فرد بیمار فضای کافی داشته تا بتواند ویلچر را در کنار توالت فرنگی و روبه روی روشویی قرار دهد  . با در نظر گرفتن این موارد به طور کل اندازه ی توالتی که مناسب برای اماکن عمومی ، پارک ، اتوبوس ، قطار و ساختمان است cm 150 درcm  170 می باشد و فضای گردش ویلچر به شعاع 75cm  باشد .لازم به زکر است که عرض ورودی استاندارد  برای ویلچر حداقل 80 سانتی متر می باشد .

 

آنچه مهم است نوع چیدمان و محل قرار دادن توالت فرنگی ، روشویی و آینه و دستگیره هااست .

استاندارد تجهیزات موردنیاز جهت مناسب سازی اماکن عمومی برای معلولین  :

  • کف سرویس بهداشتی هم سطح باشد و در صورت هم سطح نبودن از رمپ های معلولین استفاده شود . طول رمچ باید متناسب با شیب باشد .
  • دستگیره ها به اینصورت باشد که یک دستگیره یو شکل در فاصله 70 سانتی متری زمین موازی ( به صورت افقی ) توالت فرنگی در سمتی که به موازات توالت فرنگی دیواری نیست قرار بگیرد
  • در سمتی که دیوار کنار توالت فرنگی قرار دارد در ارتفاع 70cm زمین به صورت موازی ( افقی ) با توالت دستگیره 60 سانتی زده شود .
  • در کنار آینه روشویی دستگیره 60cm در فاصله 90 cm از زمین قرار بگیرد .
  • ارتفاع آینه روشویی از زمین  90 cm باشد . قابل ذکر است آینه ی مخصوص ویلچری ها قابل تنطیم زاویه می باشد و با آینه های معمولی متفاوت می باشد .
  • روشویی نیز در فاصله 75cm  قرار بگیرد . دقت شود که روشویی مخصوص ویلچری ها با روشویی معمولی متفاوت است و دارای استاندار های خاصی است به طور مثال عمق حوضچه روشویی نباید کمتر از 10cm باشد و زیر روشویی باز باشد .
  • جای دستمال کاغذی توالت بالای دستگیره افقی 60 cm  در فاصله ی cm90 نصب می گردد .
  • واستاندارد ارتفاع لبه ی نشیمنگاه توالت فرنگی تا زمین 45cm-40 است تا فرد ویلچری به راحتی بتواند خود را به روی توالت فرنگی جابه جا کند.
  • سطل زباله مناسب دستشویی معلولین سطلی است با درب اتوماتیک که روی دیوار نصب می شوند . سطل های پدالی به هیچ عنوان مناسب نیستند
 

مجموعه آی طب به منظور خدمت به معلولین و سرعت بخشیدن در مناسب سازی اماکن عمومی ، دولتی ، ساختمانی و ... تمامی خدمات از جمله فراهم کردن تجهیزات جهت مناسب سازی و نصب با استاندارد های جهانی برای معلولین را ارائه می دهد در صورت تهیه و نصب و مناسب سازی اماکن با شماره ای که بالای صفحه قرار دارد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان استفاده کنید همینطور می توانید سفارشتان را همان لحظه به کارشناسان ما بدهید .