قند خون و انسولین در دوران بارداری

راهنما 09339100544

 

در این مقاله به تعریف دیابت دوران بارداری می پردازیم و درباره تزریق انسولین زیر پوستی برای این دوران توصیه هایی داریم و همچنین انواع دیابت نوع یک و نوع دو باردرای را شرح می دهیم که باعث می شود چه اتفاقاتی رخ دهد و برای کنترل آن باید چه فرایندی را پیگیری کنیم . خانم ها و مادران بخاطر بارداری باید ضمن توجه به نکات ذیل به این موارد توجه بیشتری داشته باشند تا درباره این بیماری اقدامات لازم و مفید را داشته باشند .

هنگامی که خانم ها غذا می خورند وظیفه سیستم گوارشی شما این است که مقدار زیادی از مواد غذایی را به یک قند به نام گلوکوز بشکاند و تجزیه کند . چرا که گلوکز است که در جریان و چرخش خون شما حرکت می کند . پس سلول های بدن شما قادر به استفاده از گلوکوز به عنوان سوخت هستند . یاری گرفتن از انسولین هورمونی که باید بدن خود بتواند بسازد که با سیستم پانکراس بدن اتفاق می افتد سبب می شود به عضلات چربی و دیگر قسمت ها گلوکوز برسد و تغذیه کند .

 

دیابت حاملگی چیست ؟

در صورتی که بدن شما نتواند انسولین مورد نیازتان را ترشح کند اما سلول هایتان به آن پاسخ صحیحی ندهند ، موجب می شود تا گلوکوز شکسته نشود و برخلاف روال تجزیه نگردد و در بدن بماند که در نهایت تبدیل به انرژی نشود . در زمان حاملگی بدن شما به طور عادی معمولا به انسولین مقاوم تر می باشد و باعث می شود گلوکز بیشتری برای کودکتان در دسترس باشد . معمولا مادرانی که سالم هستند در مواقعی که گلوکوز بیشتری مورد استفاده بدن باشد حتما دستگاه پانکراس بدنشان شروع به تولید انسولین مورد نیاز می کند .

ولی در صورتی که پانکراس مادر در طول دوره بارداری تقاضای تولید بیشتر انسولین را نپذیرد و انجام ندهد باعث می شود به دلیل افزاییش گلوکوز بدن نتیجه آن بالا رفتن سطح قند خون و ایجاد دیابت بشود . پس گلوکوز در دسترس برای کودک نیز بیش از حد نرمال می شود . دیابت حاملگی اینگونه شکل می گیرد . مادران دقت کنند هر روز دو سه بار ناشتا قبل و بعد از غذا با دستگاه تست قند خون حتما سطح قندخون خود را اندازه گیری کنند .

دیابت حاملگی باید به سرعت پس از شناسایی به درمان برسد چرا که میتواند سلامتی هم مادر و هم فرزند را به خطر بیاندازد . البته مثل مدل های دیگر این بیماری برای حاملگی ماندگاری ندارد و پس از کنترل و درمان به صورت همیشگی مشکل مرتفع می گردد و در زمانی که نوزاد متولد می گردد قندخون به حالت نرمال خود باز میگردد ولی اگر به آن رسیدگی نشود احتمال ابتلا به دیابت در آینده نیز می باشد .

 

آیا در دوران بارداری انسولین زیر پوستی تزریق کنیم ؟

نتایج علم جدید پزشکی در این حوزه نشان داده است که گسترش تکنولوژی باتری های پمپی در جهت تزریق انسولین به صورت زیر پوستی ابعاد و زوایای دید زیادی را برایمان روشن کرده است که می تواند به کنترل دیابت در این دوره حاملگی بپردازد . ما تحقیقی معتبر در اینترنت به زبان انگلیسی پیدا کردیم که نشان میداد میان 28 زن دیابتی باردار بررسی شده که همه آنها در مورد تست پمپ انسولین صحبت کردند که بیش از 50 درصدشان این پمپ درمان کننده را پذیرفته بودند و ما بقی همانطور به صورت عادی به دوره بارداری خود ادامه دادند ، گفتنی است میتوانید نیروی مجرب و نیز انواع تجهیزات را در رابطه با حفظ و ارتقای سلامتی از ما بخواهید .

 حالا این دو دسته زن باردار با هم مقایسه می شوند از نظر سقط حنین و سلامت مادر و نوزاد که در ادامه برایتان ترجمه می کنم . البته می دانم که تعداد افراد آزمایش کم هستند اما می تواند دلیل خوبی بر استفاده از پمپ انسولین زیر پوستی بشود چرا که باعث شد در استفاده از این تکنولوژی هشت نفر به سلامت به نتیجه برسند و ما بقی موجب مشکلاتی همچون دیابت ادامه دار و یا سقط جنین بشوند که به این نتیجه رسیدیم این روش بر روی همه زن های باردار مبتلا به دیابت جواب نمی دهد .