علم پاتوفیزیولوژی چیست ؟

راهنما 09339100544

 

علم پاتوفیزیولوژی نام دیگر پاتولوژی است . علمی توصیفگر است که توسط رشته فیزیولوژی ، پزشکی و زیست شناسی که هر کدام خود دنیاییست به آسیب شناسی وضعیت و شرایط بیمار می پردازد که در فشارخون و این سبک بیماری ها نقش بسزایی را ایفا می نماید . درواقع فرایند هایی که باید در یک ارگان به صورت منظم رخ دهد را مورد بررسی قرار می دهد و آن را توصیف می کند . این علم به زبان ساده بررسی تغییرات عملکردی مولکولی و سایر عوامل در انواع بیماری ها و علوم پزشکی است .

 

اگر ما دو وضعیت متفاوت را در نظر بگیریم وضعیت غیرطبیعی و وضعیت طبیعی موجب می شود پس از توصیف آن توسط این علم یعنی پاتوفیزیولوژی که به پاتولوژی نیز معروف است در حالی می توان به آن استناد کرد که در جستجوی شرح روند فیزیولوژیکی و همچنین مکانیسم هایی است که در آن چنین شرایط حرفه ای پیچیده ای شکل گرفته است .

حتی واژه ای را میتوان از متون انگلیسی ترجمه کرد به نام آسیب شناسی که اصلی ترین خدمت این علم به بشر می باشد و علم پزشکی رابسیار جلو انداخته که نتیجه آن تحقیق و توسعه بسیار گسترده است . اگر ما تغییرات کاربردی که به آسیب شناسی و غیره منجر شود را داشته باشیم تعریف دیگری از این علم را بیان کردیم که باعث تغییر عملکرد ما و تغییر سبک زندگی او و در نهایت بهبود و درمانش می شود .

 

فواید و شیوه استفاده پاتولوژی یا پاتوفیزیولوژی

علم پاتولوژی علم روز دنیا که پاتوفیزیولوژی نام دارد یک پشتیبان و بیمه برای تمامی علوم دانشگاهی پزشکی است که در همه تخصص ها به کار می آید . برای مثال می توان به علوم پایه یا تخصصی که در ذیل همین پاراگراف شرح می دهم اشاره نمود . می خواهم به سادگی برایتان به صورت تیتروار بیان کنم تا به ایرادات بیمار و حتی پزشک در روند درمان او ناظر باشید و پس از توصیف به حل آن بپردازیم .

 • انواع پزشکی
 • رادیولوژی
 • پرتودرمانی
 • دندان پزشکی
 • داروسازی
 • پروپیلادی
 • کاردرمانی
 • اورولوژی
 • پرستاری
 • کایرویراکتیک
 

همانطور که در اسم این علم پیداست ، پاتوفیزیولوژی تشکیل شده از مسائل فیزیکی و زیستی است که به دنبال توضیح و توصیف فرایند های فیزیولوژیکی یا مکانیسم هایی است که در آن چنین شرایطی رشد و پیشرفت می کند . تعریف دیگری که میتوان در مورد این علم ارائه داد ، تغییرات عملکردی مرتبط با نتیجه بیماری و آسیب های آن است که این تغییرات عملکردی با یک بیماری خاص همراه است .

همچنین در مقالات علمی روز دنیا ذکر شده است که پاتوفیزیولوژی می تواند به سادگی برخی بیماری ها را درمان کامل نماید و یا به سمت بهبودی سوق دهد که در لیست ذیل میتونید انواع بیماری های تحت درمان و بررسی این علم نوپا را ملاحظه کنید . این علم اخیرا توسط تکنیک های ملوکولی به صورت حرفه ای و تخصصی مانند متابولومیکس ، پروتئو میکس و ژئو میکس توانسته است تحولات گسترده ای در بیماری های گوناگون ایجاد نماید .

 

انواع بیماری هایی که توسط علم پاتوفیزیولوژی بهبود یافته اند

 • اچ آی وی یا ایدز HIV
 •  اختلال وسواس ( های اجباری ) OCD یا او سی دی
 • بیماری های روانی
 • فشارخون بالا یا همان هیپرتانسیون
 • اختلالات کلیوی و فوق کلیوی
 

لطفا درصورت امکان این مطلب را در کانال تلگرام یا ایملتان با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا از وجود همچین علم جالب و جدیدی مطلع شوند چرا که در سایت های دانشنامه مطرح جهان به زبان فارسی وجود ندارد و میتوانید دوستانی که به ادامه تحصیل در خارج از کشور علاقه مندند و بورسیه دانشگاهی نیز دارند را به این رشته جذاب دعوت کنید و از پیشرفت دوستتان در آینده و همچنین کمک به شما و سایر انسان ها لذت ببرید .

 

تاریخچه علم پاتوفیزیولوژی به زبان فارسی

اصطلاح پاتوفیزیولوژی از یونان باستان گرفته شده است ، تلفیقی از کلمه پاتوس که در یونان به این شکل تایپ می شود ( πάθος ) و کلمه فیزیولوژی که به این شکل نوشته می شود ( φυσιολογία ) .

قزن نوزدهم

در کشور آلمان در دهه 1830 شخصی به نام یوهانس مولر رهبر تحقیقات گسترده ای در زمینه فیزیولوژی بود ، در سال 1843 یعنی 3 سال بعد ازآن دهه ، در انجمن فیزیک برلین بخشی به نام اداره زیست شناسی و پزشکی تاسیس گردید و در حدود 1 سال بعد یعنی سال 1845 شخصی دیگر به نام هرمان فون هلمولتز به این جامعه پیوست . در سه سال آینده یعنی سال 1847 توانستند نتیجه تحقیقات خود را ارائه دهند که بسیار کاربردی شده بود .

این مقاله به نام حفاظت از انرژی نتیجه آن کاهش تحقیقات فیزیولوژی بنیاد علوم فیزیکی بود . پس از چند سال در اواخر دهه 1850 شخصی آلمانی به نام روتولف ویرچو که متخصص آسیب شناسی بود از تحقیقات دانشمند سابق ( مولر ) استفاده نمود و بر سلول متمرکز شد و نتیجه آن این شد که سیتولوژی را مرکز تحقیقات فیزیولوژیکی اعلام کرد . هم زمان با آن شخصی به نام جولیوس کوه نیم ، یک پدیده تجربی را در در آزمایشگاه های علمی دانشکده های پزشکی آغاز نمود .

نظریه گیاه

در دست ترجمه است . این بخش تاریخچه به تازگی مورد توجه متخصصین این رشته قرار گرفته است که توسط تیم تحقیقاتی و ترجمه این سایت در حال تکمیل است . به صورت هفتگی با سر زدن به این صفحه از این موضوع مطلع شوید . برای خرید انواع تجهیزات تخصصی پزشکی و یا لوازم مصرفی بیمارستانی یا دندانپزشکی کافیست با شماره ما که در همین صفحه نوشته شده تماس بگیرید .

   

همچنین هرگونه تجهیزات پزشکی خانگی ، بیمارستانی و تخصصی مورد نیازتان باشد ، از دستگاه فشارخون تا تخت بیمارستانی و حتی انواع واکر و ویلچر تا دستکش لاتکس و لوازم مصرفی بیمارستان و دندانپزشکی ، به دلیل حضور بیش از 50 ساله ما در این صنف و در قلب بازار تهران ، می توانیم بهترین تامین کننده برای شما باشیم .