سالمند و موسیقی بازیابی قوا و خاطرات جوانی چگونه است ؟

راهنما 09339100544

موسیقی درمانی رابطه مستقیم با تقویت سلامتی جسم و روح سالمندان

 

موسیقی درمانی به یک علم پر انشعاب و کارامد تبدیل شده است . نتایج فوق العاده قدرتمند و خوبی از ترفند ها و تکنیک های علم موسیقی درمانی دریافت شده است . ارسطو و همچنین افلاطون از موسیقی در جهت درمان شروع به استفاده کردند و پس از آن روز به روز این علم عمیق تر و کارامد تر شد . حتی در جنگ جهانی اول برای درمان مصدومین نیز استفاده گشت .

همچنین در ایران از حدود نیم قرن پیش این علک در ایران توسط داتشگاهی در اهواز شروع به توسعه و آموزش گشت که حتی در زمان نخبه پزشکی دنیا ابن سینا نیز از موسیقی در جهت بهبود و درمان بیماران استفاده می شده به خصوص در آن دوران بیشتر در باب درمان های جسمانی و یا هنگام زایمان یکی از ابزار های پزشک ساز موسیقی آن بوده است .

 

روش های موسیقی درمانی

 1. روش فعال

  • در این روش در هر سه بعد موسیقی یعنی نواختن ، خواندن و حرکات موزون دخیل هستند . مثلا با یک ریتمی هم شعر آن را می خوانند و هم دست می زنند و یا حتی به رقص پا و یا رقص بدن می پردازند که باعث ارتباط بیشتر دو نیمکره مغز می شود و در نهایت موجب برانگیخته شدن واکنش های گوناگون عاطفی ، جسمی حرکتی و ذهنی سالمند می شود .
 2. روش غیرفعال

  • در این روش هیچ فعالیتی چه از لحاظ کلام و لفظ و چه بر اساس سایر ابعاد موسیقی انجام نمی شود بلکه فقط به شنیدن موسیقی تجویز شده نسبت به حس و حال و جسم بیمار پرداخته می شود و بیشتر در این زمینه واکنش های عاطفی و همچنین ذهنی بیمار برانگیخته فعال می شوند .

سالمندان عزیز می توانند از کاربرد ها و فواید مختلف این علم خاص در جهت بهبود حال جسمی ، روحی و ذهنی خود استفاده کنند . موسیقی با خود روح دارد و قطعا بر روی انسان تاثیراتی می گذراد که قابل اندازه گیریست و این علم از سال حدود ۱۹۵۰ آغار به فعالیت نمود ، به همین دلیل از نظر قدمت بسیار کهن و اصیل است .

 

فواید و کاربرد های موسیقی درمانی برای سالمندان

 • ایجاد و بازیابی حس و حال جوانی
 • فعال سازی مناطق از کار افتاده مغز
 •  ایجاد توانبخشی جسمی حرکتی
 • رشد و حفظ توانبخشی ذهنی
 • پیشرفت مهارت های گفتاری
 • برطرف کننده اختلالات یادگیری
 • تفویت و ماندگی حافظه

امیدواریم با مراجعه به پردیس سالمندان و یا مهد سالمندان بتوانید در این کلاس ها شرکت نمائید . همچنین می توانید به صورت تلفنی از زمان برگزاری این دورهمی های تاثیر گذار با خبر بشوید و یا درخواست اعزام موسیقی درمان گر به منزل خود را داشته باشید . تلاش تیم ما برطرف کردن مشکلات و سختی های این دوره زیبا یعنی کهن سالیست .

مطرب ای دل چه کند با آواز درون / گر همی گشت بالا رشد افزون ( ج )