دلایل ابتلا به بیماری قندخون چه چیزهایی میتوانند باشند

راهنما 09339100544

علت هر نوع دیابت و قند خون کاملا می تواند با هم متفاوت باشد . حتی در بیشتر مواقع علتی برای دیابت نوع 1 نمی توانند به صورت مستند بیابند اما حدس می زنند به دلایلی ممکن است سیستم ایمنی بدن ضعیف شده باشد . دلیل عمده ارثی بودن و مادرزاد بودن این بیماریست که به ژنتیک برمیگردد و یا در دیابت نوع 2 به عملکرد زیاد یا کم دستگاه پانکراس مربوط می شود .

 

علت ها و دلایل بروز دیابت نوع 1

هنوز در این سالها حتی نتوانسته اند پزشکان علت دقیقی برای این نوع بیماری پیدا کنند . البته گمان می رود که به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن که در اکثر مواقع باکتری ها و ویروس های مضر وارد می شوند ، حملات شدید صورت می گیرد . در همین حین سلول هایی که وظیفه تولید انسولین در بدن دارند و به آن پانکراس گفته می شود از بین می روند .

وقتی بدن بدون انسولین یا با مقدار کمی انسولین روز را سپری می کند باعث می شود به جای انتقال مواد مورد درخواست بدن و همچنین مواد عالی در خون ، شکر منتقل گردد چرا که تبدیل به انرژی نشده است . احتمال می رود که دیابت 1 به دلیل ترکیب و اختلال حساسیت های ژنتیکی و همچنین عوامل نامشخص محیطی ایجاد می شود . گرچه اصلا مستند نمی باشد .

 

علت ها و دلایل بروز دیابت نوع 2

دلایلی که می تواند به نوع 2 دیابت منجر شود این است که سلول های بدن به هورمون انسولین بی اثر و بی واکنش می شوند و دستگاه پانکراس نمیتواند دوز بالا تر از حد نرمال را تولید کنند تا به این مقاومت چیره شود . باز هم در این مدل نتیجه حاصل شده به این صورت است که رگ ها شامل شکر زیاد می شوند و از انتقال مواد عالی و مورد نیاز بدن خود داری می کنند و گلوکوز تحلیل نمیشود و در نتیجه انرژی از بین می رود .

در دیابت نوع 2 اضافه وزن به مقدار زیادی صورت می گیرد و این ارتباط هماهنگی با هم دارد ولی همه افراد دیابت 2 نیز چاق نیستند . در این مدل نیز می تواند عوامل ژنتیکی و همچنین شرایط محیط در ایجاد این دیابت دخیل بوده باشد . امیدواریم در این انواع دیابت یا حتی نوع اول بتوانید سریعا تشخیص دهید و در صورت وجود به پزشک مراجعه کنید ، تجهیزات پزشکی سوند سالمند ، دستگیره حمام و توالت ، طبی ورزشی را از ما بخواهید .

 

علت ها و دلایل بروز دیابت حاملگی

در زمان دوره بارداری خانم ها برای جنین و جفت خود ، هورمون های مخصوص را تولید می کنند که این هورمون ها باعث می شود مقاومت بدن به انسولین بالاتر برود . البته در تمام مادر ها حتی کسانی که دیابت ندارند مقداری این اتفاق طبیعیست چرا که جنین نیز به قند نیاز دارد و باید او هم تغذیه شود .

اگر فرد مبتلا به دیابت باشد دستگاه پانکراس فرد نمی تواند به میزان مورد نیاز انسولین تولید کند و قند بیش از نیاز مادر و فرزندش باقی می ماند . در زمانی که این امر میسر می شود به دلیل وجود گلوکوز زیاد تر از اندازه سلول های بدن مادر منتهی به اختلال می گردد که در نهایت دیابت حاملگی به وجود می آید .