تعریف فشارخون به همراه عوارض و تاریخچه مختصر

راهنما 09339100544

در این مطلب فشارخون بالا را با ذکر مثال تصویری تعریف می کنیم تا برایتان کاملا واضح قابل درک شود ، اینکه سیستولیک درواقع میزان شدت ضربات پرتاب خون توسط قلب انسان است و دیاستولیک فاصله میان هر پرتاب ( تپش ) به شمار می آید و یعنی هرچقدر که میان هر ضربان سکوت بیشتری باشد دیاستولیک شما کمتر است . در این مقاله به صورت اجمالی با تاریخچه فشارخون نیز آشکار می شوید .

اینبار نیز درخدمتتان هستیم با سری مطالب  دنیای فشارخون که در این مطلب به صورت کاملا علمی و موثق به صورت کوتاه و مفید به توضیح و شرح مطالب چون تعریف فشار خون و همچنی عدد های فشارسنج چیستن و حتی عوارض این بیماری چه انعکاسی ایجاد می کند ، با ما باشید تا تاریخچه مختصرش را بدانیم . البته توصیه ها و تجویز های پزشکتان را اجرا کنید و هر تصمیمی خود سرانه ای می تواند به ما آسیب های بزرگ وارد کند .

 

تعریف فشار  بالای خون چیست ؟

تپش قلب که شروع میشود بدن به هرنحوی که شده باید آرام بگیرد چرا که احتمال خطرات شدیدی وجود دارد . همانطوری که میدانید رگها مثل اتوبان هستند و خون مثل ماشین داخل اتوبان است و در زمان تپش قلب به سمت دیواره های اتوبان هجوم می آورند که باعث ازدیاد ماشین های حامل خون شده و همانند تصادف در اتوبان می شود .

قدرت این تصادف و به هم خوردن ماشین ها با مقدار تلنبار شدنشان همان فشارخون آدمها می باشد . اگر ترافیک ماشین ها زیاد شود در واقع فشارخون بالا گفته می شود و در این صورت باعث می شود شهر بسیار شلوغ و بهم ریخته شود و این در مدت زمان طولانی ادامه یابد همانند سکته تلقی می شود .

 

اعدادی که میگویند این عدد روی آن عدد چیست ؟

فشاری که معمولا با دستگاههای فشارسنج می سنجند معمولا دو عدد گفته میشود که هرکدام کار خاصی انجام می دهند که در ادامه توضیح میدم و مثالی تصویری روایت می کنم تا متوجه بشوید . سیستولیک اسم عدد بالا هست که طبق تعریف ما از فشارخون ماشینها در کجا بیشترین تلنباری را به وجود آوردند . ضلع شمالی اتوبان یا جنوبی و چقدر به سمت بالا رفته اند و به کوه رسیده اند یا در دامنه کوه هستند ؟ اگه میخواهید یادتان نرود ، بهش میگوییم سوسیس تولانی که همان سیستولیک نام دارد .

حال عدد پایین چیست ؟ همان داستنان اتوبان و ماشین است که چقدرشان آمده اند پایین و تا کجا آمده اند که درواقع آرامش ضربان و تپش قلب به این عدد برمیگردد . ممکنه در کنار رودخانه باشند یا رسیده باشند پایین ترین سطح زمین که بهش می گویند دیاستولیک و برای اینکه یادتان نرود اسم  علمی آن را ، می توانیم بگوییم دیار که همان دیاستولیک نام گذاری علمی شده است

 

عوارض بیماری فشار در خون چیست و چه مشکلاتی را برایمان ایجاد می نماید ؟

در این مقاله ای که ما ترجمه نمودیم حدود بالغ بر پانصد بیمار در این زمینه مورد آزمایش و بررسی قرار گرفتند که به رفلکت های اختصاصی آنها نیز دقت کردیم . برجسته ترین قسمت بدن هر انسان قلبش است که به اندازه مشت دست راستش می باشد و حملات قلبی حرفه ای و زیادی برای کسانی که زیاد فشارخون بالا دارند ، شکل می گیرد که این فرایند را چرخش تغییرات قلب گویند که به نحو زیر است :

 1. انقباض عروق و قلب و همچنین هیپرتروفی
 2. رشد تولیدات شکم و مواد داخلش
 3. آنژین یا آژیر تخصصی بیمارستانی
 4. ریتمیک قلب بهم بریزد
 5. کرونال یکی از اتوبانهاست که مسدود می شود
 6. شیشه رسانا نیست اما فلز رساناست مثل دریچه احتقانی قلب
 

تمامی موارد بالا در صورت بروز فشارخون بالا و عدم بها دادن به آن که ضربان قلب نشانه اش است به وجود می آید که در نوع مرحله دوم آن به مشکلات عصبی نیز دچار می شود . امید داریم تا با مراجعه به پزشک عمومی یا قلب و عروق بتوانید از بروز همچنین مشکلاتی جلوگیری نمایید که بسیار حائز اهمیت است و باید مراقب خودمان باشیم و خودمان را دوست داشته باشیم . عواقب عصبی آن نیز عبارتند از :

 • گوش شروع به صدا دادن مانند خرمگس می کند
 • یک دفعه انگار دنیا دور سرتان می چرخد و سرتان گیج می رود
 • مغزمان نیز بحرانی میشود به اینگونه که رگهای عصبی اتصال پیدا می کنند
 • در بدترین حالت مدلی از تشنج رخ می دهد که آپولو تکنیک نام دارد
 

قابل ذکر است حدود صدو بیست نفر از پانصد نفر به این وضعیت خفیف دچار شده بودند که به سختی درمانشان تکمیل شده است . حال برای مابقی افراد و همچنین همین اشخاص باید سیستم درمانی با تغییراتی در عروق را زیر نظر پزشک متخصص پیش بگیریم به این صورت که به توسعه موارد ذیل همین پاراگراف بپردازیم تا به زنجیره درمان عوارض بستگی پیدا نکند ، برای اطلاعات بیشتر از لوازم طبی مانند صندلی توالت با قابلیت تاشو ، بخور سرد و گرم  ، همچنین قیمت انواع فشارنسج امرون براحتی با یک تلفن از ما سوال نمایید .

 

اهمیت تغییرات در سیستم عروقی بدن تحت نظر پزشک

 • توسعه و گسترش آترواسکلروز یا همان تصلب شرایین
 • انقباظ و باز شدن آئورت
 • انقباض و تجدید باز بودن آنوریسم میانه
 

اختلال کلیوی از سایر عوارض های خیلی کم و ناچیز این بیماریست که در درصد کمی از پانصد نفر اتفاق می افتد . بیماری های کبدی شدید نیز در کمتر از یک درصد این افراد به وجود آمده که نگران کننده برای 99% آنها نمی باشد ، با این حال ما پیشبینی میکنیم ممکن است تمامی افراد به سطوح خطرناک و پیشرفته این بیماری دست پیدا کنند که بهتر است برای اطمینان در صورت بروز تپش قلب به پزشک مراجعه کنید .

 

تاریخچه مختصر و چکیده از فشارخون

در سال 1733 قمری که دوره افراد روشنگر و اوپن مایند بوده است ، خیلی از فلاسفه و همچنین پزشکان و متخصصان علاقه دارند که آن دوره را مجدد به وجود آورند و جزو روشنفکران جامعه به شمار بیایند که در این باره در دانشگاه اعتبار و رتبه های گوناگونی را به هر کسی انتساب می کنند . یک محقق و استاد دانشگاه کمبریج به نام هالس وایلوکس اسبی دارد که این در ادامه توضیحات بیشتری می دهیم . .

مثل اینکه اسب میخواهد فرار کند و هالس به فکر می افتد تا او را بگیرد و پس از آن هالس به شاگردش دستور میدهد تا با پرتاب شیشه لوله ای به سمت اسب او را منحرف سازد که در همین حین کراواتش را در می آورد و به شیشه لوله ای می پیچد و آن را محکم تاب می دهد و پرتاب می کند شیشه به اسب برخورد می کند و هر دو شاهد این می شوند که خون داغ اسب وارد شیشه می شود و به سمت هوا پرتاب می شود .

خون با سرعتی زیاد از اسب به بیرون می پاچد که در آن منطقه خون زیادی جاری می شود . به نظر می آید شدت پاچیده شدن خون از روزنه بدن اسب با ریتمی همانند ریتم قلب هماهنگ شده است . بومب ! فشارخون کشف شد . انگار تا آن روز نمیدانستند نیرویی که این خون را به بیرون منتقل میکند همیشه یکسان نیست و در زمان فرار اسب قدرتش بیشتر می شود .

 

چندین سال بعد در پاریس سال 1828

لئونارد ماریه توانست بعد از مدتی به این نتیجه برسد که میتوان فشار خون را سنجید که اصلا به فکر هالس نرسیده بود و باعث شد دستگاه های بزرگ و سنگین جیوه ای که بیسیار هم خطرناک و اشتعال زا بودند را اختراع کند و همین دستگاه فشارسنج جیوه ای نام گرفت که مدال طلای آکادمی پزشکی را در دوران سلطنتی از آن خود کرد و بسیار بابت این کمک به علم پزشکی مورد تشویق قرار گرفت .

ترجمه شده از مقالات برتر سایت معتبر انگلیسی زبان