تاریخچه دیابت و قندخون به همراه عوارض آن

راهنما 09339100544

عددی که پزشک برایتان تعریف می نماید به این معنی است که باید به حدی منطقی و طبیعی نزدیک باشد . مثلا اگر بالا تر یا حدود 160 میلی گرم قند در خون باشد یعنی گلوکوز خون بالاست و همچنین اگر بیش از 160 بشود بسیار خطرناک می شود . کسانی که قند بالاتری از 200 واحد دارند بسیار اوضاع نابسامانی دارند و باید طبق تجویز پزشک در زمان های مقرر برای سلامتی بیشترشان از انسولین استفاده کنند .

 

تعریف دیابت و سطح قند خون زیاد چیست ؟

اگر به دیابت مبتلا نیستید خدا را شکر کنید و مطلب پیشگیری از دیابت که در هفته آینده در همین سایت منتشر می شود را مطالعه بفرمایید . معمولا شما که به این بیماری مبتلا نیستید عدد قندخونتان در کمتر از 100 میلی گرم می باشد . یعنی با دستگاه تست قندخون زمانی که ناشتا هستید قندخون خود را با نوار تست یکبار مصرف بررسی کنید که خواهید دید بیشتر از 100 نیست و این عدد برای افراد سالم می باشد .

حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و از تجویز ایشان تبعیت کنید و ما فقط شما را با ابعاد گوناگون این بیماری و محصولات تجهیزات پزشکی و کنترل سنجش سلامت آشنا می سازیم . پزشکتان برای تغیین کردن میزان قندخون هدف خود را برای شما بیان می کند . مثلا می گوید شما بهتر است بیش از 130 واحد قند خون نداشته باشید .

 

عوارض ناشی از بیماری قندخون بالا و دیابت

در مطالب روز آینده در مورد خطرات و علائم بیماری دیابت و قندخون بالا بیشتر توضیح می دهیم اما در همینجا بدانید اگر به صورت مداوم اینگونه عمل نمایید و بخواهید بی اهمیتی نسبت به این معضل داشته باشید حتما به این مربوط می شود که مشکلات زیادی پیدا خواهید کرد و ما تعدادی از این مشکلات را در این جا لیست کردیم که در مطلب روز آینده به دقت به آن می پردازیم و با جزییات توضیخات مفصلی ارايه می کنیم .

 

معضلات و خطرات احتمالی در صورت شدت گرفتن دیابت

  • انواع بیماری های بینایی و چشم
  • به وجود آمدن بیماری های کلیوی
  • حملات قلبی
  • سکته مغزی
  • سست شدن سیستم ایمنی بدن

در صورتی که قند خون را کنترل کنیم و سطح آن از نرمال بالاتر نرود هیچگونه عارضه ای ندارد و ما در پستهای بعدی در مورد تغذیه مناسب کنترل دیابت بیشتر توضیح می دهیم . اما لیستی از عوارض حاد و تخصصی وجود دارد که هر کدام از آنها به دلیل بالا ماندن سطح قند خون به وجود می آید . ایمنی بدن با کنش و واکنشی کم و ناچیز اتفاق می افتد که مدیریت همه این مسائل سخت است .

 

لیست عوارض شدید و خطرناک بالاماندن قندخون :

  • بیماری هیپوگلیسمی
  • کم کاری دیابتی
  • کم کاری هیپرزومولار یا هیپراسمولار غیر کتونیک
  • اختلال در سیستم عصبی و ایمنی

حتی می تواند تا جایی پیش برود که به دلیل مشکلات ایجاد شده در قلب و عروق و همچنین مغز از نعوظ در مردان جلوگیری کند و یا باعث ناباروی خانم ها شود که این اختلالات از غددی که درون ریر هستند سبب می گردد چرا که سیگنال ها در سطح مولوکولی اشتباه می شود . ما بقی اتفاقات ناگوار که این بیماری را تشدید می کنند مواردی مانند سیگار کشیدن ، چاقی ، فشارخون بالا ، بالارفتن کلسترول و عدم تمرین های مختلف و مکرر که تحت نظر پزشک متخصص باشد .

 

تاریخچه دیابت مختصر و مفید چکیده شده

در سال 1552 قبل از میلاد در کتیبه نگاری ها و کنده کاری ها و همچنین سطحی به نام پاپیروس که در مصر بوده میبینیم که سومین سسله مصری از پزشکی یاد می کنند که تاریخ شناسان نام آن را هسی گذاشتند و در این نقاشی های ابتدایی نشان از ادرار مکرر است و اولین نشانه ای که ما توانستیم از بیماری دیابت در تاریخ پیدا کنیم همین است و تبیین کننده قدمت این بیماری در جهان می باشد .

به جلو تر می آییم در سال 1500 قبل از میلاد در هند باستان چیزهایی یافت شده که مورچه ها به ادرار انسان هایی مجذوبند که به بیماری خاصی درگیر هستند و آن بیماری بسیار زجر آور است . در پانصد سال ق م برای افراد چاق نیز نشانه هایی یافت شده که شکر در ادرار آنها مشاهده شده و آن را وصف کرده اند . همچنین 250 سال قبل میلاد در ممفیص مصر از کلمه دیابت استفاده کرده اند که به معنی عبور کردن از چیزی مثل سیفون توالت که کارش تخلیه یک سری مایعات از بیماران است .

اولین قرن میلادی که آغاز شد یونانی ها این بیماری را به نام آب شدن گوشت بدن از طریق مجرای ادرار نامیدند . در حدود 160 سال بعد از میلاد یک پزشک یونانی به نام مالون پرمیوم دیابت را یک بیماری کلیوی معرفی کرد . در قرن یازدهم اتفاقی که می افتد متوجه شیرین بودن مزه ادرار افراد مبتلا به دیابت می شدند که باعث شد اصطلاحی مانند عسل را به کلمه دیابت اضافه کنند .

 

در قرن شانزده انقدر این بیماری شایع شد که پزشک آن زمان پاراسیلوس آن را یک بیماری عمومی و بسیار خطرناک تشخیص داد . متاسفانه برای هزاران سال هیچ کس نمیدانست چگونه با دیابت زندگی کند و مخصوصا بچه ها و اطفال در عرض چند روز به رحمت خداوند می رفتند و افراد سالمند زجرکش می شدند . تا اینکه در سال 1776 شخصی به نام دابسون با تبخیر ادرار افراد دیابتی به یک شکر قهوه ای رنگ می رسد .

او پس از تشخیص شیرین بودن خون این افراد متوجه نوع یک دیابت و همچنین بیماری نوع دو دیابت می شود چرا که می گوید بعضی ها در حدود پنج هفته خوب می شوند ولی برخی دیگر همیشه این بیماری را دارند . در سال 1797 شخصی به نام رولو می با آزمایشاتی متوجه شد افراد دیابتی با خوردن مواد نشاسته ای به شدت قند ادرارشان بیشتر می شود و نسبت به همین برای کنترل قند خون به بیمارانش رژیم غذایی تجویز می کرد .

رولو می پس از مدتی کوتاه به استاد کنترل شکر زیاد در خون و ادرار شناخته شد که در ادامه سال 1800 در ده سال اولش موجب شد تا به صورت دقیق و علم آزمایشگاهی به سنجش شکر در ادرار دست پیدا کنند . اما نقطه عطف شناخت دقیق تر دیابت توسط فردی بنام دابسون است که ارتباط بین دیابت و گلیکوژن را متوجه می شود چرا که فکر میکند گلیکوژن توسط کبد ساخته می شود و همان شکر موجود در ادرار است .

 

در آخر دهه 1850 میلادی یک پزشک به نام فرانسوی به اسم پریوری برای درمان دیابت به بیماران تجویز می کند که تعداد زیادی قند مصرف کنند . احتمالا اتفاقات خیلی بدی برای بیمارانش افتاده چرا که این اولین بار است که همچین پیشنهاد عجیبی برای درمان این بیماری داده می شود ولی متاسفانه آخرین بار نیست . حدود 20 سال بعد یعنی 1870 پزشکی آلمانی به نام معروف لانگرهانس نظریه دو نوع سلولی لوزوالمعده را ارائه کرد .

اما فقط یک نوع آن را توانست تشخیص دهد که به شرح ترشح مایعات پانکراس طبیعی پرداخت . نوع دوم آن هر چه هست باعث شد که در آینده این دو نوع سلول در جزیره های لانگر هانس معروف شوند که کار اصلی آنها تولید هورمون انسولین خون می باشد . در همان سال فرانکو بوچارد پزشکی فرانسوی متوجه می شود به دلیل الزام چارچوب های غذایی در زمان جنگ آن زمان به یک دفعه تمامی شکر موجود در ادرار بیماران دیابتی غیب می شود .

به همین طریق سال ها و سال ها هر کسی چیزی را تست کرد و باعث پیشرفت ذره ذره علم پزشکی در حل مشکل دیابت شد تا به سال 1990 رسید و سازمانی به نام دفیتینگ تشکیل شد که در جهت پیشگیری از بروز این بیماری در جهان و در سال 1993 سازمان دی سی سی تی بعد از چکاپ های بسیاری به صورت بالینی گزارشی منتشر نمود که حاوی این نتیجه بود که اگر خود مراقبتی به همراه تغذیه رژیمی صحیح و سنجش مداوم توسط دستگاه تست قند خون باشد ، برای بیماران نوع یک دیابتی عوارض کمی در بر خواهد داشت و باعث جلوگیری از پیشرفت دیابت خواهد شد . در همین سال اولین قرص های گلوکوزی رونمایی می شوند .

 

در سال 1996 اولین انسولین انسانی برای نوترکیبی را اف دی ای تایید می نماید و تا سال 2003 انسولین آی دی دی ام برای افراد دیابتی نوع یک ارائه می گردد و انسولین ان آی دی دی ام برای افرادی که دیابت نوع دو دارند . به دلیل اینکه طبق آمار در آمریکا 26 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و از هر سه نفر یک نفر آنها بی اطلاع است و همچنین پیش بنینی سازمان جهانی برای 10 سال آینده این است که 79 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شوند تغییر روش زندکی و سبک آن که به لایف استایل معروف است در درمان این بیماری بسیار دارای اهمیت می شود .

لایف استایل شامل همه فرایند زندگی از جمله تغذیه و نوع تفکر و نگرش ما است ×